فا
باغ گیاهشناسی در اصفهان

باغ گیاهشناسی در اصفهان

باغ گیاهشناسی اصفهان با رویکرد گردشگری

احداث یک مجتمع برای جذب گردشگران ایرانی و خارجی و دانشجویان و دانش پژوهان  در محوطه وسیعی که موضوع اصلی آن باغ گیاهشناسی است. 

پیشبرد علوم باغبانی و کوشش در جهت بالابردن رفتار و اخلاق جامعه به منظور ارتقاء سطح فرهنگ مردم مخصوصاً جوانان آرزوی مؤسسین است 

محوطه 

15 هکتار اراضی در جه یک در سه قمست ( 10و 3 و2 هکتاری )که از درختان کم بازده تبدیل به مناظر زیبا شامل درختان انتخاب شده میوه و گلهای بی همتای جهانی و 3000 مترمربع در 4 گلخانه برای گیاهان و درختان جنگلهای بارانی ، مدیترانه ای، گرم و خشک و معتدله خواهد شد، همچنین 10000 مترمربع گلخانه تولیدی جهت تکثیر گیاهان و درختان انتخاب شده از طریق کشت بافت را شامل میشود 

محل طرح  

 روستای خیرآباد، اراضی مهندس بصیری، بخش گلستان در منطقه شهر فلاورجان 4/4 کیلومتری این شهر قرار دارد که محل طرح تا اصفهان فقط 15 کیلومتر در کنار اتوبان اصفهان ـ زرین شهر قرار دارد.

مزایای باغهای گیاهشناسی ـ  گردشگری اصفهان و کیش

1- استخدام دائم بیش از 140 نفر کارگر و مهندس ، تکنسین متخصصین  جویای کار برای اصفهان و 30 نفر برای کیش باضافه بکارگیری صدها نفر جهت آماده کردن ملزومات مورد نیاز و یا فروش ، مصرف و بکارگیری محصولات باغهای گیاهشناسی و گردشگری .

2-  بالابردن سطح علاقه، دانش و توجه مردم و مسئولین کشور به مشکلات محیط زیست و ارائه راهکارهایی برای حل این مشکلات مانند واردات گیاه،درخت و گل  بهتر و برای منطقه شایسته تر، روش آبیاری صحیح تر و استفاده از انرژیهای نو بجای سوختهای فسیلی .

3- کارآموزی برای فارغ التحصیلات رشته های باغبانی که متأسفانه اغلب دانشگاهها فاقد وسائل و امکانات لازم هستند و فارغ التحصیلان نسبت به رشته خود کم علاقه و هیچگاه با دستان خود کار نکرده و حتی یک کوزه گل نکاشته اند و یک درخت هرس نکرده اند.  

4- نمایش پیشرفتهای علمی در ساخت گلخانه، بستر کاشت، نوع آبیاری و استفاده از انرژیهای تجدید شونده برای حفظ محیط زیست

5- واردات و کاشت بهترین گل و گیاه و درختان میوه و زینتی مناسب برای مناطق مرکزی و جنوبی کشوربا وارد کردن نهال موز، انبه، آناناس ، گو آوا ، پشن فروت و غیره و گلهای گرمسیری و درختان استرالیایی مانند کنگروپاها،ژرورا،ملالوکا،بنکسیا،کالیستمون،اکالیپتوس و ارتیر و کریز و غیره و آزمایش آنها در اصفهان و کیش و انتخاب نژاد اصلح برای تکثیر بوسیله کشت بافت.

 

6- احداث لابراتور کشت بافت زیرنظر متخصصین خارجی و تولید نهال بصورت گسترده با استفاده از این تکنیک که از یک شاخه درخت میتوان یک میلیون نهال تولید نمود.

7- مدیریت علمی باغهای گیاهشناسی و گلخانه های تولیدی آنها توسط متخصصین خارجی که سالهای زیاد در این رشته ها تجربه دارند اداره خواهد شد و الگوی خوبی برای باغداران و گلخانه داران کشور خواهد شد.

8- برای اولین بار در ایران دربهای باغ  با سیستم های گلخانه های تولیدی پیش رفته به روی عموم باز خواهد شد که از پیشرفتهای فنی کشاورزی و حتی دیجیتالی در تولیدات گیاهی و مدیریت گلخانه ها استفاده شده است همگان بازدید بعمل آورده و برای گلخانه یا باغ خود الگو قرار دهند.

9- از کلاسهای آموزشی و سالن همایش ها برای دانش آموزان، دانشجویان و عموم علاقمندان استفاده خواهد شد تا روشهای جدید باغبانی را توسط وسائل و اماکانان سمعی و بصری مشاهده نمایند و یافته های خود را در همان محل آزمایش کنند. میزکار، بذر و نهال و کوزه و خاک برای کشت آماده خواهد بود تا تجربه تولید را مردم ببینند و لذت ببرند.

10- از 15 هکتار وسعت باغ گیاهشناسی اصفهان کمتر از 10 درصد زیر ساخت امکانات باغ خواهد رفت و استفاده آب با روشهای قطره ای وتراوا و هیدورپونیک مصرف آب را به یک سوم مصرف کنونی تقلیل خواهد داد.

11- جذب توریست و گردشگر باعث رونق کسب و کار و درآمد ملی خواهد شد و هزینه فعالیتهای علمی و کلاسها و سمینارهای علمی و اخلاقی باغهای اصفهان و کیش را تأمین خواهد کرد.

جاذبه های اصلی 

گلخانه های نمایشی 3000 مترمربع گلخانه های تولیدی 10000 مترمربع، لابراتوار کشت بافت هرباریوم، مرکز کامپیوتری مجتمع، مسجد، کلاسهای آموزشی ، سالن سخنرانی و همایش، رستوران، قهوه خانه سنتی، فوراه موزیکال، آمفی تأتر، هتل 5 ستاره روی تپه ، مرکز خرید، طب جایگزین 

سود حاصل از کلیه جاذبه های توریستی صرف تحقیقات و آموزش کشاورزی، مخصوصاً باغبانی، محافظت از محیط زیست و بالابردن فرهنگ جامعه خواهد شد.

باغ گیاه شناسی کیش 

یک پروژه مشابه ولی بسیار کوچکتر از این در کیش تشکیل خواهد شد ـ پارک تکنولوژیها شامل تولید برق از خورشید باد، آب شیرین کن، آیونیزه کردن آبهای شور، تولید آب از رطوبت هوا برای آشامیدن تماماً پدیده های جالب توجه برای توریست ها، کشاورزان، طرفداران محیط زیست و دانشجویان خواهد بود که به واحد کیش اضافه خواهد شد.

سایر باغ های گیاهشناسی در دنیا: